Aranżacja pokoju

Pokój dziecka, który wspiera jego rozwój

Pokój dziecka to nie tylko miejsce, w którym maluch śpi i się bawi. Powinna to być przede wszystkim ostoja sprzyjająca jego rozwojowi.  Nie bez znaczenia pozostaje więc jego wystrój i umeblowanie.

Z badań neurobiologicznych wynika, że nasze otoczenie ma ogromny wpływ na to w jaki sposób pracuje nasz mózg. Nie trzeba być jednak naukowcem, żeby zauważyć jak wnętrze pokoju, w którym się znajdujemy wpływa na nasze samopoczucie, zdolność koncentracji czy kreatywność. Nie inaczej jest też w przypadku naszych pociech, które jeszcze bardziej od dorosłych podatne są na wszelkie zewnętrzne bodźce. Właśnie dlatego tak bardzo ważnym jest by wnętrze dziecięcego pokoiku  sprzyjało zdobywaniu nowych umiejętności i pobudzało kreatywność, a samo pomieszczenie pełniło rolę ostoi bezpieczeństwa. Jak więc urządzić pokój dziecka, by najlepiej wspierał on rozwój malucha?

Zapewnij bezpieczeństwo

Według hierarchii potrzeb stworzonych przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa, człowiek nie jest w stanie rozwijać się bez poczucia bezpieczeństwa.  Każdy z nas, dorosły czy dziecko, potrzebuje choćby małego kącika, do którego może uciec od codziennych problemów. Myli się natomiast ten, kto uważa, że dzieci nie przeżywają żadnych smutków czy stresów. To co dla dorosłego stanowi codzienność, dla maluszka może być najwyższej rangi przeżyciem, niczym pierwsze lądowanie na Księżycu.

Z tego powodu zadaniem rodzica jest zapewnienie dziecku odpowiedniej przestrzeni, w której poczuje się ono swobodnie i bezpiecznie. Jak to zrobić? W tym celu przydadzą się wszelkie elementy wystroju, które tworzą w pokoju spokojną atmosferę: zasłony, poduszki, miękki dywan lub mata do zabaw, a także zawsze niezawodne dziecięce przytulanki. Dobrym pomysłem są także wszelkie schronienia, w których nasza pociecha może schować się przed światem nie tylko metaforycznie, ale i dosłownie, np. mały namiot lub zabawkowe tipi dla dziecka.

Yellow Tipi: przytulanka Jeż; tipi z serii Lovely Universe

Pobudź dziecięcą kreatywność

Pokój dziecka to także miejsce, w którym maluch będzie zdobywał nowe umiejętności, odkrywał świat i poznawał swoje możliwości. Powinien więc stanowić przestrzeń, która obudzi w maluszku małego artystę, sportowca lub konstruktora (a najlepiej wszystko na raz).

Jak stworzyć takie miejsce? Wykorzystaj dekoracje i dodatki do pokoju dziecięcego, które zachęcą malucha do działania. Może to być chociażby tablica do rysowania kredą, drabinki do zabawy, wielkie piankowe puzzle czy też dywan z motywem gry w klasy.

 

Podaruj spokojny sen

Z punktu widzenia dorosłego – dziecko spędza całe dnie na zabawie. Tymczasem to co my często widzimy jako rozrywkę, dla dziecka nierzadko stanowi nowe wyzwania i ciągłą naukę. Budowanie z klocków najwyższej wieży świata czy zamienianie pokoju w małe centrum dowodzenia może być naprawdę wyczerpujące. Właśnie dlatego dziecko potrzebuje odpowiedniego miejsca do odpoczynku i zregenerowania sił. Spokojny sen zapewnia zastrzyk energii, a ta poprawia koncentrację, daje siłę do działania i wspomaga naukę.

W efekcie niezwykle ważną rolę w dziecięcym pokoju odgrywa miejsce, w którym dziecko śpi. Łóżko dla dziecka musi być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do jego wieku, a także wyposażone w wygodny materac. Całość opatrzyć można w miły w dotyku komplet pościeli oraz miękkie poduszki i kocyk, bo kto by nie chciał spać w tak miłym otoczeniu, prawda? My aż ziewamy na samą myśl…

Jakość snu poprawi również odpowiednie zaciemnienie pokoju. W tym celu niezawodne będą rolety bądź zasłony przyciemniające, najlepiej takie, które będą pasowały do całego wystroju pokoiku. Nie pozostaje bez wątpliwości, że tego typu otoczenie odstraszy wszystkie “podłóżkowe” potwory i sprawi, że nocne koszmary odlecą tam gdzie “pieprz rośnie”…

Yellow Tipi: kołderka z poduszką; narzuta pikowana w pasy; poduszki kształty

Stwórz przestrzeń przyjazną sensorycznie

Podczas urządzania dziecięcego pokoju miej na uwadze, że jednym z najważniejszych elementów, które mają wpływ na rozwój dziecka jest poznanie sensoryczne. Jest to nic innego jak doświadczanie otaczającego świata poprzez słuch, dotyk czy wzrok.  Nie bez znaczenia pozostają więc materiały, z których wykonane jest wyposażenie i dekoracje do pokoju dziecka. Wystrój można więc urozmaicać różnymi teksturami – od pledów w nieco bardziej szorstkiej odsłonie, aż po miękkie produktu z velvetu; na ścianach powiesić wypukłe elementy, a twarde krzesła i skrzynie zamienić na te obite miłym w dotyku materiałem.

Kształć wrażliwość estetyczną

Wczesne lata to okres, kiedy mały człowiek kształtuje w sobie… poczucie estetyki. Ciężko ci w to uwierzyć? Zastanów się ile razy pięciolatek odmówił ci założenia koszulki w kropki, bo wolał tę w paski, a ośmiolatek wybrzydzał przy wyborze okładek szkolnych zeszytów. No właśnie… Dzieci już w młodym wieku odkrywają co (wizualnie) lubią, a czego nie. Rolą rodzica, któremu zależy na rozwoju dziecka, jest kształtowanie i pobudzanie tej zdolności. Natomiast wrażliwości na piękno najłatwiej nauczyć się w najbliższym otoczeniu. Zadbaj więc, by pokój dziecka był nie tylko funkcjonalny, ale i ładny, a dodatkowo zgodny z gustem małego właściciela. Najlepiej wybierz ulubione kolory malucha i ciekawe, dziecięce motywy, pamiętając jednak o spójności. 

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *